,

Vodafone Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dev bir şirket, onlarca iştirak ve küresel bir güç. Ülkemizde kullanıma başladığı günü unutan var mı?

Vodafone’un Kuruluşu ve Tarihi

Ülkemizin önde gelen, lider operatör firmalarından biridir Vodafone. Son istatistiklere göre 31 Aralık 2016 tarihinde, 22,6 milyon olan abone sayısı ile yurdumuzda ikinci büyük GSM firmasıdır. Vodafone sadece Türkiye’de değil 21 ülkede telekomünikasyon alanında hizmet veren çok uluslu bir şirkettir. Ülkemizde daha önceki adı Telsim’dir. Bu adı almadan önce Uzan Grup tarafından yönetilen şirket, yönetimde olan Uzan grubun borçlarından dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF) tarafından 13 Şubat 2004 yılında el konuldu. Bu tarihten bir yıl sonra 28 Aralık 2005 tarihinde yapılan açık artırma ile 4,55 milyar dolar fiyatıyla bir İngiliz firması olan Vodafone’a satıldı. Satıştan sonra İngiliz tabanlı olan şirket, isminin Türkiye şubesini açtı.

İsim Değişikliği ve Şirketin Ülkemizdeki Devamlılığı

Şirketin satışı yapıldıktan bir süre sonra mevcut kullanılan isim Telsim, daha sonra dönüşüm sürecinde adını değiştirdi. 24 Mayıs 2016 tarihinde şu anki ismini alan firma yatırımlarına ve hizmetlerine bu tarihten sonra devam etti. İsim değişikliği gerçekleştikten bir yıl sonra yani 2007 senesinin ilk aylarında Telsim olan tabelalar yeni ismiyle cep telefonu servislerinde yerini almaya başladı. Bu değişim süresinde, isim değişikliği yönetim kadrosunun da taşınması ve taşınılan plazanın yeni adını almasıyla sürdü.

Şirketin yönetim kurumu olan plaza, İstanbul İkitelli’den Maslak’a taşındı. Satın alınmadan sonraki değişiklerde Yürütme Kurulu Başkanı da değiştirildi. Yeni Başkan Macar Attila Vitai ismi oldu. Attilia Vitai 2008 yılında görevinden istifa etti ve boşalan koltuğa 01 Ocak 2009 tarihinden itibaren yeni Yürütme Kurulu Başkanı, önceki kariyerinde Danone’nin Türkiye Genel Müdürlüğü’nü yapmış olan Serpil Timuray gelmiştir

İnternet servis sağlayıcıları pazarında inorganik olarak büyümek adına Borusan Telekom ve Koç Net’i satın alarak büyümesini artırmıştır. Firmanın oldukça büyük çaplı bir çalışma alanı mevcut. 2006 yılının başından itibaren 149 ülkede yer alan 417 işetmeci isimle GSM, 44 ülkede ise 89 operatörle GPRS dolaşım anlaşmaları bulunmaktadır. Bu kadar geniş çaplı hizmet ağının olması, global bir firma olduğunun en net göstergelerinden biridir. Hizmet numarası olarak Ocak 2006 senesinden itibaren 542’li numara ile ulaşım sağlanmakta. Aynı zamanda müşteri temsilcilerine bu numara üzerinden arama gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde ise ilk olarak tarihe geçen hizmeti ise; sesli görüşmeler için yüksek ses tanımlamalı (HD) ses kalitesi deneyimini yurt genelinde sunmuştur. 2007 yılı Haziran ayında ise İstanbul çevresinde en kaliteli ses deneyimini sunan operatör olarak tanımlanabilir.

Geçtiğimiz yıllarda aktif olan numara taşıma furyasında en başarılı GSM şirketidir. Kasım 2008’de başlayan numara taşıma hizmetinin lider ismi olarak zirvede yerini almıştır. Şirket dönüşümünü tamamladıktan sonra 5550 olan baz istasyonu sayısını 22.000 gibi büyük bir rakama ulaştırmıştır. 2. nesil olan mobil telekomünikasyon hizmetini 4. Katına çıkararak verdiği hizmetin kalitesini artırmıştır. Ülkemiz de, nüfus bakımından 10.000 üzeri nüfusa sahip yerleşim yerlerinde firmanın kapsama gücü %99,65 gibi ciddi bir rakama ulaşmıştır. 31 Mart 2016 tarihinde ortaya çıkan istatistik verilerine göre, ülkemizde yer alan mobil ağ pazarının 2.si olarak yerini alıyor.

Vodafone, dönüşümden sonra yapmış olduğu yatırımlar ile beraber pazar alanını oldukça genişleterek ciddi oranda büyüme sağlamıştır. Bu büyüme ve verdiği hizmetin kalitesi açısından ülkemizde tercih edilen lider firmalar arasında yerini almıştır. Uzan Gruptan sonra mevcut kapsamı alanının çok üst seviyelerine çıkmış ve hala kapsamı alanı ve internet hizmetlerini geliştirerek tercih edilme ve abone sayısını artırmıştır. Fiyat bazında da ekonomik olduğunu itiraf edebiliriz, zira bu sayede rakipleriyle rekabette biraz daha avantajlı olduğunu belirtebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir