,

Turkcell’in Kuruluşu ve Tarihi

Türkiye’nin sayılı şirketlerinden birisinin yıllar içerisinde ne kadar büyüdüğünü kaleme aldık.

Ülkemizde GSM hizmetinin ilk adımı, milli ve yerli şirket olan Turkcell’in açılması ile beraber başladı. 1994 yılının Şubat ayında Türkiye’de çalışmasını başlatan şirket, operatör alanında ilk olarak karşımıza çıkıyor. Kuruluş yılından 4 yıl sonra, 27 Nisan 1998’de T.C Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıl sürecek olan GSM lisans sözleşmesi imzaladı. Bu anlaşma sonrası ile sahip olduğu abonelerine vermiş olduğu hizmeti ses ve veri iletişimi alanında var olan kalitesini ve buna paralel olarak abone sayısını artırdı. O süreçte, gelişim ve kalitesini artırdı ve lider operatör konumuna gelmiş oldu.

İlk kuruluş tarihinden bu yana geldiği süreçte 2006 yılı 06 Haziran’da lisans bedeli dışında 6 milyar dolar yatırımı ülkemize finanse etmiştir. Türkiye’de var olan politika çerçevesini genişleterek Avrupa’da büyük bir firma olarak ilk 3’de yer almıştır. 11 Temmuz 2000 yılında hisselerini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(İMKB) ve New York Stock Exchange(NYSE) borsasında eş zamanlı olarak işlem görmeye başlamış ve NYSE borsasında kote olan ilk yerli firmamız olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Global Bir Şirket

Yerli bir firma olsa bile, Misakımilli’nin dışında kullanılan ve teknolojik hizmetlerini geliştiren bir firma. Yerel firma olarak, abone sayısı fazla olduğu gibi yurt dışında kullanılan dev bir operatör ağı olma unvanını taşımakta. Yurt dışında mevcut yatırımlarına Fintur aracılığıyla; Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’da 10,6 milyon aboneye sahiptir. Yurt genelinde 2015 yılında 1. Çeyrek itibariyle ilk yerli firmamızı tercih eden vatandaş sayısı yüzde olarak 47,6’dır. Türkiye dışında var olan pazarında, büyümekte olan pazar alanının %41,45’lik bir yüzdesine sahiptir. Dünya ile eş zamanlı olarak yurt genelinde yatırım yapan, gelişen GSM teknolojisini ülkemize diğer ülkeler ile eş zamanlı olarak getiren bir gurur kaynağıdır.

Hiç durmadan alt yapı çalışmalarını devam ettiren, ülke genelinde ve ülke dışında var olan pazarlarında gelişme ve yenilikleri geç kalmadan gerçekleştiren bir firma. Ayrıca, alanında ki gelişmeleri dışında diğer sosyal faaliyetlere de katkı sağlıyor. Spor, eğitim, sanat-kültür alanında yapılan projelere tam tamına 620 Milyon TL yatırım yapmış, başarılı bir şirketleşme öyküsüdür. 9 ülkeye hizmet götüren, 71 milyondan fazla abonesi olan ve bu bölgenin lideri olan bir hizmet kuruluşudur. 3 G hizmetini abonelerine sunarak kaliteli bir internet deneyimini yaşattıktan hemen sonra 4.5 G hizmetini de abonelerine ulaştırdı.

Turkcell, Avrupa’nın 2 yıllık süre içeresin de en hızlı büyüme unvanını da aldı. Ülkemizde alo sesini ilk defa duyuran ve ilk olarak alo diyen 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in sesiyle başarıya ulaşan bir hizmetin temelini atan bir firma. İlk SMS atılması 1995 yılında geldi. Bu tarihten 1 sene sonra 1996 senesinde 73 ilde yaygın bir ağ sistemi kurmayı başardı. 1999 tarihinde ise ilk olarak “Hazır Kart” hizmetini getirdi. Ayrıca Diyarbakır’da 2010 senesinde Paris’te var olan internet hızının 4 katı fazla hizmet vermeyi başardı. Uyguladığı kaliteli hizmet hedefini gerçekleştirmeyi başardı. Ülkemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na sponsor olarak spora teşvik etmeye yönelik adımlar atmıştır. Bunun dışında istihdam alanında birçok insanın çalışmasına olanak sağlamıştır. Kadınlar içinde hizmetleri bulunan Türkcell, ekonomik üretimde yer almak isteyen fakat dar gelirlerinden dolayı ekonomiye giremeyen kadınlara, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı(TİSVA) işbirliği ile kadınların ülkemizin ekonomisin de yer almasını sağlamıştır. Başarılı hizmet politikası ile hep bir adım önde olan bir GSM şirketidir Turkcell.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir