,

Türk Telekom’un Köklü Tarihi ve Gelişimi

Dev bir telekomünikasyon devi ve yıllar boyunca sürdürdüğü başarıyı ele aldık.

Yerel anlamda devlet tarafından kurulan ve 24 Nisan 1995 tarihinde Posta Telefon Telgraf’ın(PTT) telekomünikasyon ve posta hizmetleri alanında verdiği hizmeti ayırası sonucunda kuruldu. Özelleştirme yapılması dolayısıyla beraber, 24 Şubat 2017 tarihinde ise belli bir yüzdesi (6,68) Türkiye Varlık Fonu’na devlete ait olan hissesi devredildi. PTT ile ayrılması sonucunda tek kurum halinden iki ayrı kurum olarak çalışmaya başlayan firmanın tam adı Türkiye Telekomünikasyon Anonim Şirketi’dir.

2005 yılında Kasım ayında gelen özelleştirme ile şirketin %55 hissesi Suudi Şirket olan Oger Telekom’a (Oger Telekomünikasyon)  21 yıl süre ile devredildi. Devredilmenin bedeli Oger Telekom için 6 milyar 550 milyon dolar gerçekleşti. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana gerçekleşen en büyük ihaledir. Bu rekor ihalenin üstünde gerçekleşen 2013 yılında İstanbul’da yapılacak olan 3. Havalimanı projesinin ihalesi ile el değiştirmiştir.

Devir Edildikten Sonra Yaşananlar

Şirketin %55 hissesi Suudi Telekom firmasına 21 yıllığına satılıktan sonra kablo ve televizyon yayını işletmesi Turksat’a verilmiştir. Deniz haberleşmesi ve sıyır güvenliği opsiyonu ise Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne aktarılmıştır. Şirket 2000 tarihinde oldukça büyük bir istihdam kapısıdır. Bu tarihte 70.000’den fazla çalışanı olan bir şirkettir. Fakat bu istihdam eden kişi sayısı özelleştirme ardından 30.000 civarına düşmüştür.

Çalışanların bir çoğu başka kurum ve kuruluşlara aktarılması dolayısıyla bu sayı yarı yarıya azalmıştır. Türkiye Telekomünikasyon Anonim Şirketi(Türk Telekom) 2009, 2010 yıllarında iki yıl üst üste ülkemizin en değerli markası seçilmiştir. Ulaştırma Bakanlığı’nın 16 Mart 1998 yılında yapılan ihalesinde GSM 1800 mobil hat işletme lisansını alan firma 2001 yılının 8 Mayıs tarihi itibariyle şirkete bağlı olacak olan Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri Anonim Şirketi kuruldu.

Şirketin açılış tarihi resmi olarak 22 Ağustos 2001 tarihinde oldu. Açılışta dönemin mevcut Başbakanı Bülent Ecevit ile aynı dönem ulaştırma bakanı Oktay Vural’ın yaptığı bir telefon görüşmesi yapmıştır. Resmi olarak açılış bu şekilde gerçekleşmiştir. Firmanın altında yer alan ve işletilen Aycell, bununla beraber Aria GSM operatörleri Avea çatısı altında 8 Nisan 2004 yılında birleşmiştir. 2004 yılından sonra geçen zaman içinde firma Avea’ya ait olan hisselerin tamamını almış ve hizmet hakkı Türk Telekom bünyesine geçmiştir. Şu an mevcut olan hizmette Avea değil mevcut firma yer almaktadır. Geçtiğimiz 2016 yılı Ocak ayında firmanın CEO’su Rami Aslan Avea ve TTNET firmalarının tek çatı altına toplanacağını açıklamış ve bu tarihten itibaren hizmet tek çatı altında toplanmıştır.

Firmanın %30 hissesi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na ait. Firma ülkemizde mevcut olan, telefon ve internet sağlayıcıları arasında birinci firma konumunda yer almaktadır. Diğer internet sağlayıcı ve sabit telefon hizmeti(STH) veren firmalara toptan satış yüzdesi üzerinden hizmet sağlamaktadır. İnternet Veri Hizmeti’de Türk Telekom bünyesinde yer almaktadır. Bunun dışında sabit hat, mobil telekomünikasyon hizmeti, yazılım ve çağrı merkezi gibi oldukça geniş bir alanda hizmet veren büyük bir firmadır.

Şubat 2015 verilerine göre 12,9 milyon sabit erişim hattı bulunurken, 7,8 milyon geniş bant(toptan) 17 milyon ise mobil aboneye sahiptir. Bunun haricinde 1,8 milyon civarında IPTV abone sayısı mevcuttur. Mobil telekomünikasyon hizmetini ülkemiz sınırları dışında Almanya’da yürütmekte. Şirketin hisseleri bir kısmı Suudi şirkete ait, bir kısmı Müsteşarlığa aitken, %15 olan hissesi de Borsa İstanbul üzerinden halka açık konumdadır. Halk %15 olan hisseden satın alma işlemi gerçekleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir